Десетият ден на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ започва с формата „Цената на успеха“, в който режисьорът Павел Веснаков ще разкаже за новия си сериал „Всичко за сина ми“. По-късно днес в Лятното кино в Созопол ще бъде прожектиран и игралният филм „Безветрие“, също режисиран от Веснаков.
Американският актьор Леонардо ди Каприо отпразнува юбилея си с близките си по време на парти в Лос Анджелис два дни преди да навърши 50 години.
Източник за списание „Пийпъл“ разказва ексклузивно, че на звездното парти са присъствали актьорите Брад Пит, Тоби Магуайър, Джейми Фокс, Парис Хилтън, Тод Филипс и много други. Сред гостите са били и родителите на Леонардо, Джордж ди Каприо и Ирмалин Инденбиркен. На гостите на партито е сервирана торта от моркови, докато те танцуват до ранни зори. Вътрешният източник добавя, че Ди Каприо е бил в много добро настроение. „Той беше невероятно щастлив и прегръщаше всички гости“.
Леонардо ди Каприо е американски актьор и продуцент, който през 90-те години на миналия век се превръща в един от водещите холивудски актьори, отличаващ се ролите си на нестандартни и сложни образи.
Роден е на 11 ноември 1974
Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.
Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.
Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния
Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художникът Тодор Деков ще бъде открита на първи октомври в Регионална библиотека „Гео Милев“, съобщиха от културната институция.
Художникът, сценограф и карикатурист за поредна година ще представи сътвореното от него в балканското село Дълги Дел, където живее.
Тодор Деков е добре познат не само в Монтана. Той е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии.
Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др.
Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха от Регионална библиот
Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация.
Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция.
В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на от изложбената зала Татяна Форева.
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.
Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме
Романът „Минало несвършено“ за сериала „Отдел Издирване“ ще има премиера в Художествената галерия в крамойрския град. В събитието ще вземат участие Станислава Айви и Владимир Полеганов.
Книгата на Владимир Тодоров „Холивудобългарин“ ще бъде презентирана пред созополската публика. В събитието ще вземат участие Любен Дилов-син и Ицко Финци.
Актрисите Мария Стефанова и Радина Боршош излизат тази вечер на сцената в читалище „Отец Паисий“ с постановката „Оскар и розовата дама“ , режисурата е на Стефан Спасов.
Рецитал на Сузана Клинчарова на арфа ще има в Археологическия музей.
Вечерта ще завърши с концерт на Владимир Ампов -Графа в амфитеатъра в Созопол.
Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“.
Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.
Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.
Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.
През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас.
Творби, дело на Дамасков, са притежа
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони.
Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.
Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.
Изображенията се
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г.
През кариерата си на телевизионен водещ и сценарист той има 31 номинации за наградите „Еми“, като е спечелил пет пъти.
Изпълнителните продуценти на церемонията Радж Капур и Кати Мълън изразиха ентусиазма си, като изтъкнаха доказаните качества на О`Брайън в телевизията на живо и уникалното му чувство за хумор. „Конан притежава всички качества на страхотен водещ на „Оскар"-ите - той е невероятно остроумен, харизматичен, забавен и се е доказал като майстор на телевизионните събития на живо“, увериха те.
О`Брайън има 20-годишен стаж като водещ на вечерни предавания, сред които Late Night With Conan O`Brien, The Tonight Show With Conan O`Brien и Conan. Преди да се издигне в телевизията, той гради кари
Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.
Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.
Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.
/ВСР